نکات مهم در تهیه حلوا

– گاهی ساده.. گاهی پیش پا افتاده.. اما..گاهی مهم وکاربردی..

نکات مهم در تهیه حلوا
نکات مهم در تهیه حلوا - مامان حناوحسام

نکات مهم در تهیه حلوا


گاهی ساده

گاهی پیش پا افتاده..
اما..گاهی مهم وکاربردی

مواد لازم برای تهیه نکات مهم در تهیه حلوا برای 1 نفر

  • مواد اصلی
  • حلوا به مقدار لازم

نکته های مهم برای تهیه نکات مهم در تهیه حلوا

حتما شما هم نکته های کاربردی میدونین که از قلم افتاده ..خوشحال میشم پایین همین پست برای استفاده هممون بنویسین

طرز تهیه نکات مهم در تهیه حلوا

1. یکی از بهترین عطرهایی که میتونه تو خونه بپیچه عطر یه حلوای خوشمزست..درسته سلیقه ها وروشها متفاوته اما تکرار بعضی نکته های ساده هم خالی از لطف نیست..بویژه برا تازه عروسا وتازه کارا...

2. همیشه بیاد داشته باشیم ⚘مهمترین نکته در داشتن یه حلوا با بافت عااالی تفت دادن خوب ارد هست ..سعی کنین با شعله کم وبمدت 20 تا 30 دقیقه ارد حلوا رو تفت بدین..نشانه تفت خوردن آرد حلوا اینه که اگه یه ذره از آرد رو بریزین توی لیوان اب سرد صدای جلز و ولزش بیاد یا اینکه بخار وبوی نان برشته ازش بلند بشه..

3. ⚘بهترین آرد مورد استفاده در تهیه حلوا ،،آرد گندم، آرد سنگک، آرد های غنی شده و آرد سبوس دار می باشند و در صورت استفاده از این آردها، حلوای مغذی تری بدست خواهد آمد. نکته قابل توجه این است که این آرد ها نسبت به آرد سفید زمان بیشتری برای تفت دادن احتیاج دارند.

4. ⚘آرد برنج وارد نخودچی نسبت به حرارت مقاومت کمتری دارند اگه با این اردها حلوا درست میکنین مواظب باشین چون زود میسوزن.. ⚘برای تهیه حلوای روشن تر می توانید زمان تفت دادن آرد را کمتر کنید و از مقدار زعفران بیشتری در تهیه حلوا استفاده کنید. ⚘برای اطمینان از گلوله نشدن حلوا، آرد را یک مرتبه قبل از تفت دادن آرد و یک مرتبه بعد از تفت دادن، الک کنید.

5. ⚘بهتر آن است که آرد را به تنهایی تفت دهید و سپس به آن روغن را اضافه کنید، در این صورت تغییر رنگ آرد محسوس تر است. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که پس از افزودن روغن، آرد همچنان تفت داده می شود و زیاد تفت دادن آرد باعث تیره شدن رنگ حلوا می شود. برای جلوگیری از تیره شدن رنگ حلوا می بایست ابتدا یک قاشق از آرد را با کمی روغن مخلوط کنید. با این روش تشخیص رنگ حلوا آسان تر می شود. توصیه به شما این است که مدت زمان تفت دادن آرد را کاهش دهید و اگر تمایل به تیره تر شدن حلوا داشتید بعد از افزودن روغن، حلوا را با روغن بیشتر تفت دهید.

6. ⚘نکته دیگر در مورد میزان شیرینی این دسر محبوب است. زمانی که حلوا هنوز داغ است شیرینی آن بیشتر به نظر می رسد. همچنین بهترین روش برای افزودن شیرینی به حلوا، درست کردن شهد است و بهتر است از اضافه کردن شکر به تنهایی بپرهیزید...ودر دستوراتی که پودر قند دارند به هیچ عنوان با شکر جایگزین نکنین واگه پودر قند ندارین بهتره شکر را با آسیاب پودر کنین..هرچند کیفیت پودر قند بهتره..

7. ⚘بهترین راه برای اضافه کردن زعفران و گلاب به حلوا این است که به شهد اضافه شوند. اگر میزان شهد کم باشد، حلوا بافت منسجمی پیدا نخواهد کرد. نکته مهم در مورد شهد این است که شهد باید با دمای گرم به حلوا اضافه شود. اگر شهد سرد باشد مخلوط کردن حلوا سخت می شود و انسجام کافی میسر نمی گردد.

8. ⚘برای تهیه شهد نیازی به قوام آمدن شهد نیست، حل شدن شکر در آب به تنهایی کفایت می کند. ⚘زعفران حلوا را باید کاملا سایید و درشت نباشد چون در حلوا دیده می شود. ⚘اگر شهد را بیش از اندازه به حلوا اضافه کردید و حلوا شل شد، بهتر است حلوا را مجددا روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب اضافی آن تبخیر شود. ⚘اگر شل بودن حلوا به دلیل اضافه کردن بیش از اندازه روغن بود، توصیه به شما این است که مقدار دیگری آرد اضافه کرده و  آن را با حلوا تفت دهید.

9. ⚘بهتر است از قاشق چوبی برای هم زدن آرد و شربت استفاده کنید. ⚘استفاده مناسب از میزان روغن و کره ارتباط مستقیمی با کیفیت حلوا دارد. اگر بیش از اندازه از روغن استفاده کنید، روغن می بندد و کم تر از معمول استفاده کردن از روغن موجب ترک خوردن حلوا می شود. ⚘روغن جامد به خوب سرخ شدن آرد و پوک شدن آن کمک می کند. کره طعم مطلوبی به حلوا می دهد و روغن مایع برای براق شدن حلوا استفاده می شود..

10. ⚘برای تهیه حلوا به خصوص در فصل سرد روغن جامد به تنهایی گزینه مناسبی نمی باشد، چون استفاده از روغن جامد باعث سفت شدن حلوا و ظاهر و مزه ی بد آن خواهد شد..بهتره تو دستور حلواهایی که روغن جامد دارند نصف جامد ونصف کره بزنین تا حلوای عالی داشته باشین..

11. ⚘مقدار داده شده برای شربت حلوا باید دقیقا رعایت شود. شربت حلوا مانند شربت مربا، نیازی به قوام آمدن ندارد و هنگامی که شکر کاملا ذوب شد، باید آن را از روی حرارت بردارید. نکته اساسی در افزودن شربت حلوا، زمان و چگونگی افزودن آن به آرد است. هنگامیکه رنگ آرد تفت داده شده به رنگ موردنظر تغییر کرد، تابه را از روی حرارت برداشته و شربت ولرم را طی دو تا سه مرحله به آن اضافه کرده و مرتبا هم بزنید تا کاملا به خورد آرد برود. سرعت و کیفیت همزدن حلوا بسیار مهم است، زیرا درغیراین صورت، شربت جذب آرد نشده و حلوای رقیقی به دست خواهد آمد، بنابراین ناچار به حرارت دادن مجدد حلوا خواهید شد که این کار، احتمال سوختن حلوا و شکرک زدن آن را بیشتر میکند.

12. ⚘حلواهایی که با روغن مایع درست میشن برا ماسوره زدن یا حلواهای رولی مناسبترن وحلواهایی که با کره یا روغن جامد درست میشن برا برش زدن ویا قالبی کردن.

13. ⚘برا قالبی کردن حلوا ،از قالبهای سلیکونی استفاده کنین..چون خود حلوا روغن داره نیازی به چرب کردن قالب نیست..نکته مهم تو تهیه حلوای قالبی اینکه با حوصله واروم آروم قالب رو با قاشق پر کنین وفشرده کنین تا بعدا حلواتون حباب نداشته باشه.. ⚘اگه حلوا درست کردین واضافه اومد میتونی باهاش کروسان..کیک یخچالی..کیک حلوایی و...درست کنین.. نکته آخر این که، برای تزیین حلوا، اجازه دهید حلوا خیلی کم خنک شود چراکه حلوای گرم به خوبی فرم نخواهد گرفت

با دیگران به اشتراک بگذارید:

امتیازدهی:

نظرات کاربران

مامان شایان — دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
ممنون که از تجربیات عالیتون برا ما هم توضیح میزارین تا استفاده کنیم. خدا خیرتون بده
گل نرگس — دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۳
ممنون عزیزم
مامان رضا وزهرا — دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۰
عزیزم این کروسان که گفتید را چطوری درست میکنید میشه دستور ش را بگید لطفا آخه بچه های من عاشق حلوا هستند وبا نان هم میخورند میخوام کروسان حلوایی راهم براشون درست کنم
مامان رضا وزهرا — دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۷
عالیه عزیزم مادرم هر وقت حلوا درست میکنه توی قابلمه روحی وبعد که شهد را میریزه بعداز هم زدن قابلمه را بلند میکنه و دائم تکان تکان میده تا حلوا منسجم و وسط قابلمه جمع بشه البته من هنوز نتونستم این کار را انجام بدم آخه آدم دست درد میگیره😃
فاطیماشمس — دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۵
خیلی کاربردی بود ممنونم
رها بانو — دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۴
واقعا عالی و کاربردی😘😘
چند تا نکته شو واقعا بلد نبودم😅
مهسا (گیلان) — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۴
خیلی عالی بود فقط من ی سوال دارم من پارسال مقدار زیادی حلوا درست کردم، وقتی تو ظرف کشیدم و تزیین کردم دو ساعت بعد روغن از کناره های ظرف بیرون زده بود یعنی حلوا روغن پس داده بود، درصورتی ک چن روز قبل ترش من با همین میزان حلوا درست کردم همون مقدار روغن ولی از روغن کرمانشاهی استفاده کرده بودم روغن پس نداد برا این یکی روغن مایع زدم یعنی بخاطر روغنش بوده؟
بانوی ? — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
عالی بانو
مرساناگلی — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶
سلام
چرا حلوایی که همیشه درست میکنیم و مقدار روغنش ثابته گاهی روغن پس میده گاهی نمیده؟
مسافر دنیا — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
خدا خیرت بده خواهر جان که تجربیات خود را با ما به اشتراک میزاری یه دستور حلوا ارد گندم هم بزار لطفا
ناهید — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
عالی بود خیلی خوب بود من که استفاده کردم
بابت توضیح دوست عزیز ممنونم
میشه بگید چرا وقتی حلوا را درست میکنیم خیلی خوب و نرم است بعد که اضافه ی حلوا را در یخچال میگذاریم هم منسجم تر و هم کمی سفت ست .؟ ممنون میشم جواب بدید
پانتیا — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
ممنون بابت توضیحات خوبتون، 😍کاش یه توضیحی هم در مورد ریختن حلوا لای نون ها می دادید 🤔مثلا من هر وقت حلوا داخل نون میکادو می ریزم نونش نرم میشه انگار همه روغن رو به خودش میگیره 🤨😊
حسنا — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
خیلی خوب و کامل همه چی رو توضیح دادید ممنون دوست کدبانو و باسلیقه❤❤
aysssel — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
خیلی عالیه گلم دستت دردنکنه
aysssel — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
خیلی عالیه گلم دستت دردنکنه
تپل مپل — یکشنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
ممنونم عزیزم، استفاده کردم، زحمت کشیدی خاانوووم