راهنمای خرید و تهیه انواع نوشیدنی های گیاهی در تابستان

– در گرمای تابستان همه ما به دنبال انواع نوشیدنی های مختلف هستیم تا کمی سرحال بیاییم و خنک شویم؛ شربت های توت فرنگی، پرتقال، آلبالو و... ان..

راهنمای خرید و تهیه انواع نوشیدنی های گیاهی در تابستان
راهنمای خرید و تهیه انواع نوشیدنی های گیاهی در تابستان - کوک‌برگر

راهنمای خرید و تهیه انواع نوشیدنی های گیاهی در تابستان

در گرماي تابستان همه ما به دنبال انواع نوشيدني‌هاي مختلف هستيم تا كمي سرحال بياييم و خنك شويم؛ شربت‌هاي توت فرنگي، پرتقال، آلبالو و... انتخاب‌هاي خوبي هستند اما گاهي اوقات به دليل شيريني زياد شما را باز هم تشنه‌تر مي‌كنند؛


بنابراين همين‌جا به شما توصيه مي‌كنيم كه به جاي خريد شربت‌هاي رنگارنگ سراغ عرقيات گياهي برويد. آنها را با آب تركيب كنيد و شربت‌هاي مقوي و سالم‌تري بخوريد. ضمن اينكه بعضي از اين نوشيدني‌ها به تعادل دماي بدن شما كمك مي‌كنند و با كمك آنها راحت تر مي‌توانيد فصل گرما را سپري كنيد. البته از خواص دارويي آنها هم غافل نشويد.

نکات خرید :


هنگام خريد عرقيات گياهي فقط سراغ فروشندگان معتبر برويد چون در بازار فروش اين نوشيدني‌ها تقلب به سادگي شكل مي‌گيرد و ممكن است به جاي اين عصاره‌هاي گياهي طبيعي، اسانس خوراكي مخلوط با آب تحويلتان بدهند

به تاريخ مصرف، نام كارخانه و شماره ثبت نوشته شده روي شيشه توجه كنيد. اين موارد به شناخت محصولات معتبر كمك مي‌كنند.

گرم و سرد :


بعضي از عرقيات گياهي طبيعت گرم و گروهي ديگر طبيعت سرد يا حتي معتدلي دارند كه فروشنده در اين مورد شما را راهنمايي مي‌كند. در مورد عرق‌هاي سرد مانند كاسني وشاتره كه براي فصل تابستان كاملا مناسب هستند بايد روزانه حداقل يك استكان از آنها را بنوشيد تا تاثير داشته باشند.

شربت :


بعضي از اين عرقيات واقعا بد مزه و بد بو هستند و شايد به اين دليل از مصرف آنها خودداري كنيد. به هر حال اگر خواص دارويي اين قبيل از عرقيات برايتان مهم است آنها را با آب و شكر مخلوط كرده و شربت درست كنيد.

توجه :


مصرف بعضي از عرقيات براي زنان باردار يا كودكان ممنوع است. بنابراين قبل از هرگونه مصرف اين نوشيدني‌هاي گياهي، حتما با پزشك خود مشورت كنيد

زیره :


زیره :
زیره :


برخلاف ادويه زيره كه خوش عطر و بوست، عرق زيره كمي تلخ و تند است، اما براي افرادي كه از چاقي رنج مي‌برند اين طعم ناخوشايند اصلا مهم نيست. به هر حال بايد بدانيد كه عرق زيره دشمن چاقي است و ناراحتي‌هاي روده را برطرف مي‌كند؛ چون طبيعت گرم و خشكي دارد

براي درمان نفخ شكم و هضم بهتر غذا عرق زيره را فراموش نكنيد و بعد از غذا چشم‌هايتان را ببنديد، بيني‌تان را بگيريد و يك نصف استكان از آن را به معده‌تان بفرستيد.

کاسنی :


کاسنی :
کاسنی :


اين عضو خانواده عرقيات خواص مختلفي دارد. مهم‌ترين مزيتش كه به روزهاي گرم سال مربوط مي‌شود اين است كه حرارت بدن را تسكين مي‌دهد. علاوه بر اين، خواص ديگري هم به آن نسبت مي‌دهند

كاسني تب‌بر است، كلسترول خون را پايين مي‌آورد و به تقويت پوست كمك مي‌كند. بعضي از عطاري‌ها به شما توصيه مي‌كنند تا براي رفع گرمازدگي عرق كاسني و شاتره را با هم تركيب كنيد و قبل از غذا يك استكان بخوريد.

شاتره :


شاتره :
شاتره :


اگر خيلي گرمايي هستيد و مجبوريد ساعت‌هاي زيادي از روز زير آفتاب كار كنيد مصرف عرق شاتره را حتما در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد. شاتره خاصيت ضد گرمازدگي دارد، حرارت بدن شما را تعديل كرده و به رفع نارسايي‌هاي كبدي كمك مي‌كند. براي تصفيه شدن خون هم مي‌توانيد از اين داروي گياهي كمك بگيريد.

آویشن :


آویشن :
آویشن :


آويشن گياه خوشبويي است كه عرق آن طبيعت گرمي دارد. اگر بعد از هر غذا يك استكان از آن را بنوشيد از دردهاي مفصلي در امان مي‌مانيد. عرق آويشن اشتها‌آور بوده و ضد نفخ است و سبب ضدعفوني مجاري تنفسي مي‌شود. اين را هم بدانيد كه كمي تلخ و گس است.

رازیانه :


رازیانه :
رازیانه :


رازيانه گياه پرخاصيتي است كه عرق آن هم شما را ازخواص خوبش بي‌نصيب نمي‌گذارد. بعد از هر وعده غذايي يك استكان عرق رازيانه بخوريد تا اشتهاي شما در وعده غذاي بعدي بيشتر شود. عرق رازيانه طبيعت گرم و خشكي دارد، قاعده آور و ادرار آور است و به نابودي سنگ‌هاي مثانه و كليه كمك مي‌كند.

گل گاو زبان :


گل گاو زبان :
گل گاو زبان :


يكي از گياهان پر طرفدار در عطاري‌ها گل گاو زبان است. عرق گياه گاو زبان هم خواص زيادي دارد كه بد نيست با آنها هم آشنا شويد. عرق‌ گاو‌زبان دستگاه گوارش شما را ضدعفوني مي‌كند، نشاط آور است و اگر نصف استكان از آن را قبل از خواب ميل كنيد، رنگ چهره و پوست تان بهتر مي‌شود.

گلاب :


گلاب :
گلاب :


همه ما براي تهيه دسر‌هاي سنتي ايراني حتما يك شيشه گلاب در خانه داريم. شايد هنگام خريد گلاب از عطاري‌ها با اصطلاح «دو آتشه» روبه‌رو شويد. اين اصطلاح در مورد ساير عرقيات هم به كار مي‌رود و به اين معناست كه گياه هنگام عصاره گيري دو بار جوشانده شده، آب كمتر و غلظت بيشتر دارد

به طور كلي گلاب وساير عرقيات دو آتشه قيمت بيشتري دارند. در مورد خواص گلاب بايد بگوييم كه براي قلب و اعصاب مفيد است و به كاهش درد چشم كمك مي‌كند. ضمن اينكه براي تميز كردن پوست تان هم مي‌توانيد از آن استفاده كنيد. گلاب از گل محمدي به دست مي‌آيد و برخي از افراد به عنوان خوشبو كننده هم از آن استفاده مي‌كنند.

نعنا :


نعنا :
نعنا :


يكي از مشهورترين عرقيات گياهي است كه شايد مهم‌ترين خاصيت آن رفع دل پيچه و دل‌درد است. عرق نعنا طعم ملايمي هم دارد و به همين دليل مصرف آن بيش از سايرين رايج است. علاوه بر اين عرق نعنا اشتها آور است و با داشتن طبيعت گرم و خشك، شما را از نفخ شكم نجات مي‌دهد.

خارشتر :


شايد در نگاه اول اين اسم به نظرتان خنده‌دار باشد؛ اما خارشتر هم بين عرقيات گياهي ديده مي‌شود. واقعيت اين است كه اصلا مزه خوبي ندارد و به شدت بد بو است. افرادي كه مي‌خواهند با كمك عرق خارشتر با سنگ كليه و مثانه مبارزه كنند بايد طعم و مزه ناخوشايند آن را تحمل كنند. عرق خارشتر ادرار آور است و به تصفيه خون و كبد كمك مي‌كند. گاهي براي رفع تب و لرز هم استفاده مي‌شود.

بیدمشک :


بیدمشک :
بیدمشک :


اگر اين روزها دچار نگراني و مشكلات عصبي شده‌ايد، ناراحت هستيد و با قرص آرامبخش به خواب مي‌رويد، براي آرامش بيشتر عرق بيدمشك را امتحان كنيد چون آرامش بخش و خونساز است و به تقويت قلب و معده كمك مي‌كند. در كنار اينها در برطرف شدن دردهاي عضلاني هم موثر است.

بهار نارنج :


بهار نارنج :
بهار نارنج :


اين هم جزو عرقيات خوش خوراك است و با نبات هم خوشمزه مي‌شود. عرق بهار نارنج به تقويت اعصاب شما كمك مي‌كند تا در زندگي آرامش بيشتري داشته باشيد. اگر شب‌ها فكر و خيال سراغتان مي‌آيد و خواب راحتي نداريد عرق بهار نارنج را امتحان كنيد. چون در درمان بي‌خوابي نقش موثري دارد

آناهیتا درودیان

با دیگران به اشتراک بگذارید:

امتیازدهی:

نظرات کاربران

جوجه اشپز — جمعه، ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱
ممنون
halimeh — دوشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
خیلی خوب بودن ممنون
مامان محمدوحنانه — شنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
عالی
لیلی — چهارشنبه، ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷
عالی بود سپاس
Maria — سه‌شنبه، ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۰
عالی ومفید بود.
متولدمهر — دوشنبه، ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳
جالب بودممنون
هستی — دوشنبه، ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۴
الی
الهه ظهیری — شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴
خیلی عالی ومفید خصوصن عرق زیره اش ...مچکرم
زینب خانم — شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
خیلی مفید بود متشکریم
گلاره — جمعه، ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
بهتر ه
گلاره — جمعه، ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
ببخشید کدوم از این عرقیات برای کسی که زخم روده داشته باشد وخون ریزی هم داشته باشه
شیرین — جمعه، ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۶
عالی بود
آنجل — پنجشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
عااااالی بود مرسی
مژگان — پنجشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
عالی بود
chef — سه‌شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۳
عالی ممنون
زهرا — سه‌شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
عالی بود و کاربردی ممنون
یاسمینا — دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۲
عالی بود
baran — دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۲
عالی بود
دریا — یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۹
خیلی مفید بود ممنون
روشنا — یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
چطور میشه این مقاله هارو ذخیره کرد تا به صورت آفلاین هم بتونیم ازشون استفاده کنیم؟
خانم آقا فرشاد — یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
خیلی هم مفید و عالی مرسی